Eagle One - Adirondack Chair
Special Price
$407.78
FREE Shipping
$509.72
- You Save: $101.94 ( 20.00% )
Details
The Eagle One Classic Adirondack Chair offers a contoured seat and a slightly reclined back to make this adirondack chair a favorite spot to relax your afternoon away! Constructed from 100% recycled poly lumber you can rest assured that it will not chip, rot, split or need painting. Actually recycled poly lumber products offer virtually maintenance free care to keep them looking new! The Eagle One Classic Adirondack Chair wouldn't be complete without the matching Adirondack Foot Stool so you can truly kick back and put your feet up after a long day!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions