Durogreen™ Adirondack Conversation Set
$519.00
FREE Shipping
$895.00
You Save $376
(43%)
Details
BLACK FRIDAY DEAL - FREE SIDE TABLE with purchase - Limited Time Offer - Durogreen™ Adirondack Conversation Set creates a quaint little seating area. This all-weather poly adirondack set features two folding adirondack chairs with a square side table. Chairs are designed to quickly fold for transport making them ideal for use while camping, at the lake house or on your road trips. Multiple colors insure they will accent any outdoor environment. Constructed from durable HDPE recycled plastic material, these classic adirondack conversation set never requires yearly refinishing and is easily cleaned with soap and water as needed.
More Information
| Style | Conversation Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Chair: 29 in L x 36 in D x 35 in H Table: 15 in L x 15 in D x 18 in H |
| Overall Width | Chair: 29 in - Table: 15 in |
| Overall Height | Chair: 35 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chair: 36 in - Table: 15 in |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Designed for all-weather use
- Quick Fold feature for easy transport or storage Hidden fasteners remove dangers of exposure to skin or clothing
- Made from 95% recycled material
- Highest quality HDPE recycled plastic with consistent finish
- Proudly made in the USA
- Backed by 20 year warranty
- All season use with no need to store for the winter
- Low to No Maintenance
- Pillows sold separately
- Set includes 2 Durogreen Folding Adirondack Chairs & 1 Square Side Table