Tailwind Dining Table - Rectangle
Code:
TW-DTR470
Weight:
100 lbs
Dimensions:
48inL x 29inW x 29inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Rectangle Dining Table is great for picnics! Surround this all weather dining table with backless benches or dining chairs and you have an all weather outdoor dining set that will never need to be sanded, painted or refinished. Each outdoor dining table is assembled with marine grade stainless steel hardware and will provide years and years of use. Four traditional poly, fade resistant colors are available on the Dining Table - Rectangle.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 48inL x 29inW x 29inH |
| Overall Width | 29in |
| Overall Height | 29in |
| Overall Depth | 48in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions