Tailwind Dining Chair - No Arms
Code:
TW-DC365X
Weight:
23 lbs
Dimensions:
22inL x 18inW x 33inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
This recycled plastic Dining Chair -No Arms highlights the adirondack look and feel without the bulkiness! This outdoor casual chair is constructed from all weather recycled poly material that can remain outdoors year round. The Dining Chair - No Arms makes a great deck chair and is solidly built weighing in at 23 pounds. Available in four poly colors the Dining Chair - No Arms is certain to complement any outdoor space in either commercial or residential settings.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22inL x 18inW x 33inH |
| Overall Width | 18in |
| Overall Height | 33in |
| Overall Depth | 22in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions