Details
Beautiful Recycled Plastic Generations Collection That Reduces Tree Harvesting and impact on landfill sites and Offers the Best Structural Design and Construction
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Generation |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 25 in W x 31 in D x 47 in H |
| Overall Width | 25 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Seat Height | 20 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) CR Plastics Generations Casual Porch Rocker
- Can be used for residential or commercial use
- Ergonomically designed
- A large selection of fade resistant designer colors
- Heavy 7/8 in gauge plastic lumber (1/2 in used by competitors)
- All stainless steel hardware
- No painting, No slivers, No Rot
- Completely waterproof
- 25 Year Residential / 5 Year Commercial Warranty