CR Plastics Generations Addy Dining Side Chair
Details
Beautiful Recycled Plastic Generations Collection That Reduces Tree Harvesting and impact on landfill sites and Offers the Best Structural Design and Construction
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Collection | Generation |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 18 in W x 21 in D x 41 in H |
| Overall Width | 18 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Seat Height | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) CR Plastics Generations Addy Dining Side Chair
- Can be used for residential or commercial use
- Ergonomically designed
- A large selection of fade resistant designer colors
- Heavy 7/8 in gauge plastic lumber (1/2 in used by competitors)
- All stainless steel hardware
- No painting, No slivers, No Rot
- Completely waterproof
- 25 Year Residential / 5 Year Commercial Warranty