Frog Furnishings Comfort Park Avenue 4 ft Bench
Special Price
$491.40
FREE Shipping
$795.00
- You Save: $303.60 ( 38.19% )
Code:
FF-PB4-CPA
Weight:
110 lbs
Dimensions:
48 in x 25 in x 33.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Comfort Park Avenue Bench features a high back and is definitely a comfortable bench for any commercial location. You will love the classic, sleek park bench look and unless we told you, you may not even realize it is made from recycled plastic material. Commercial grade outdoor furniture that will easily complement your home. The Jayhawks Plastics Comfort Park Avenue Bench is available in five poly colors. Virtually maintenance free, this outdoor park bench is fastened with heavy duty, zinc coated hardware. Leave it out all year round.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Depth | 25 inches on base |
| Leg Width | 36 inches on center |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48 in x 25 in x 33.5 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 26.88 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Back | 16.5 in |
| Seat Size | 2 Bases on 4 ft. |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Commercial Grade Poly Bench
- Made in the USA