Frog Furnishings Colonial 6 ft Poly Bench
Special Price
$716.94
FREE Shipping
$995.00
- You Save: $278.06 ( 27.95% )
Code:
FF-PB6-COL
Weight:
160 lbs
Dimensions:
72 in x 25 in x 33.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Colonial 6 Ft Outdoor Bench is ideal for commercial and residential locations. The slats are made from weather resistant resinwood which will not rot, warp or corrode and are virtually maintenance free.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 72 in x 25 in x 33.5 in |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 25 in base - top 26.86 in |
| Seat Width | 72 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Commercial Grade Poly Bench
- Made in the USA