Frog Furnishings Colonial 4 ft Poly Bench
Special Price
$468.75
FREE Shipping
$825.00
- You Save: $356.25 ( 43.18% )
Code:
FF-PB4-COL
Weight:
105 lbs
Dimensions:
48 in x 25 in x 33.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Colonial 4 ft Bench is made with four 2 in x 6 in Resinwood slats and black recycled plastic bases. Designed for high traffic areas, this commercial bench is weather and graffiti resistant which makes it a perfect addition to any school or park. The Colonial 4 ft Bench uses heavy duty zinc coated hardware for assembly.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48 in x 25 in x 33.5 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 25 in base - top 26.86 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Commercial Grade Poly Bench
- Made in the USA