POLYWOOD Mission Settee
Code:
PW-PWCMC47
Weight:
102 lbs
Dimensions:
Complete Details Below
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Club Mission Settee now helps you bring the comforts of your living room to your backyard, patio, deck or lakeside retreat. Wide arm rests, thick cushions and oversized ottoman all make this chair the perfect place to sit back relax and forget about it. The frame of this deep seating recycled plastic lumber chair is made from recycled milk jugs that were headed for our landfills so feel good about how you are helping to save the earth for future generations. UV-inhibited pigments resist fading, superior weather resistance, will not crack, rot or splinter are just some of the stand out features on this deep seating outdoor poly lumber chair. Minimal assembly is required, so there is just minutes before enjoyment! Cushions available in sunbrella fabrics! Recycled poly lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is LOW MAINTENANCE FREE!
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Features | Sets |
| Collection | Mission |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 47 in |
| Overall Height | 33.50 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 47 in x 21 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Black Frame with Bird's Eye Cushions
- Weather resistant frame - will not promote bacterial growth or mildew
- Sunbrella Cushions-resistant to weather, salt, sun, mildew and mold
- Cushions have built in drain for rapid drying
- POLYWOOD requires no painting, sanding, staining or similar maintenance
- UV Stabilized to prevent fading
- Eco-friendly 90% recycled poly lumber material
- POLYWOOD will not rot, crack, chip or peel
- POLYWOOD recycled plastic is resistant to insects, fungi, salt spray
- Requires minimal assembly
- Made in the USA