Details
Designed after the timeless mission style, the POLYWOOD Club Mission Chair with Cushion has design accents that will add class to any outdoor patio furniture collection. Coordinate this Club Mission Chair with the Club Ottoman, Side Table or Coffee Table to complete your POLYWOOD outdoor patio furniture seating area. Cushions available in the classic outdoor leather or ANY Sunbrella fabric available...if you don't see it here give us a call. The frame of this deep seating chair is constructed from recycled POLYWOOD lumber which will not rot, warp or corrode and offers virtually maintenance free care as it requires no sanding, painting or refinishing to keep it looking new year after year.
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Mission |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 38 1/2 in X 28 n X 33 1/2 in |
| Overall Width | 28 1/2 in |
| Overall Height | 33 1/2 in |
| Overall Depth | 38 1/2 in |
| Seat Height | 17 1/2 in |
| Seat Size | 23 in x 21 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Black Frame with Bird's Eye Cushions