POLYWOOD® Club Settee
Special Price
$1,349.00
FREE Shipping
$2,085.00
- You Save: $736.00 ( 35.30% )
Code:
PW-PWCLC47
Weight:
100 lbs
Dimensions:
Complete Details Below
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Club Settee now helps you bring the comforts of your living room to your backyard, patio, deck or lakeside retreat. Wide arm rests, thick cushions and oversized ottoman all make this chair the perfect place to sit back relax and forget about it. The frame of this deep seating recycled plastic lumber chair is made from recycled milk jugs that were headed for our landfills so feel good about how you are helping to save the earth for future generations. UV-inhibited pigments resist fading, superior weather resistance, will not crack, rot or splinter are just some of the stand out features on this deep seating outdoor poly lumber chair. Minimal assembly is required, so there is just minutes before enjoyment! Cushions included available in ''leather'' or sunbrella canvas fabrics! Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is practically maintenance free!
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Features | Sets |
| Collection | Club |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 47 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | Seat - 16 in, Arm - 23 in |
| Seat Size | 47 in x 21 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Black Frame with Bird's Eye Cushions & White Frame with Spa Cushions