Details
The POLYWOOD Club Chair is a deep seating classic. Design detail adds a sophication to this wide seated POLYWOOD Club Chair that will bring the comforts of your living room to any outdoor patio furniture arrangement. POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber construction offers maintenance free care - no sanding, painting or refinishing to keep it looking new year after year. Each POLYWOOD Club Chair is backed by warranty. This POLYWOOD Deep Seating Collection will have you comfortably seated for hours! Don't miss the matching cushioned ottoman and side table. Looking for a cushion fabric that you don't see listed here? Give us a call...we can get any Sunbrella fabric for any cushions!
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Club |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 36 in x 28 1/2 in x 33 1/2 in |
| Overall Width | 28 1/2 in |
| Overall Height | 33 1/2 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Width | 21 |
| Seat Depth | 23 |
| Seat Height | 16 |
| Seat Size | 21in W x 23in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Black Frame with Bird's Eye & White Frame with Spa Cushions
- All other colors ship in two weeks