POLYWOOD Captain Counter Chair
Details
The POLYWOOD Captain Counter Stools are the perfect match to the POLYWOOD Counter Table or Nautical Counter Table! This POLYWOOD Captain Counter Stool longs to be at the pier or the cottage! No matter where you place this Counter Chairs by Poly-Wood LLC you will be sitting tall, and might we add very comfortably too! You will love how it comes in matching colors with the Counter Tables to complement all your outdoor patio furniture!
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26 in x 24 in x 44 in Seat Ht. 25 in Seat Sz. 17 in x 17 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Seat Height | 25 in |
| Seat Size | 17 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments