Details
Caretta Modern Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 29 in w x 33.5 in d x 37 in h |
| Overall Width | 29 in |
| Overall Height | 37 in |
| Overall Depth | 33.5 in |
| Seat Width | 21.5 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 15.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Sleek, Modern Lines
- 95% post consumer recycled content
- Designed for year-round use