Eagle One Huntington Big Bar 5 Piece Set
Special Price
$2,299.00
FREE Shipping
$3,245.00
- You Save: $946.00 ( 29.15% )
Code:
C900LG
Weight:
270 lbs
Dimensions:
77 in L x 28 in W x 49 in H
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Eagle One Huntington Big Bar is indispensable when entertaining. It is heavy duty enough to accommodate both commercial and residential use. The Huntington Bar is ideal for caterers and people that need the flexibility of moving from place to place. These portable bars easily move on sturdy non-marking swivel casters. Locking brakes on rear wheels hold the bar securely in place during use. The Eagle One Huntington Big Bar are constructed from 100% recycled plastic lumber that will not rot, warp, corrode or need painting or refinishing to keep it looking new year after year. Simply wipe down as needed or hose it off and you are ready to entertain!
More Information
| Furniture Height | Bar |
|---|---|
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 77 in L x 28 in W x 49 in H |
| Overall Width | 77 in |
| Overall Height | 49 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Available in six traditional colors
- UV stabilized color throughout entire piece of poly lumber
- Virtually maintenance free
- Comfortably seats 8
- 4 x 4 legs
- Ideal for use with Chairs or Benches
- Made from recycled poly and 100% recyclable
- Environmentally Friendly
- Made in the USA
- One Year Manufacturer's Warranty
- Set Includes: (4) Bar Stools and (1) Big Bar