Frog Furnishings Blair 6 ft Steel Bench
Special Price
$1,999.65
FREE Shipping
$2,928.25
- You Save: $928.60 ( 31.71% )
Code:
PB6-BLAIR
Weight:
160 lbs
Dimensions:
72.63 in x 20 in x 32 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Blair 6 ft Steel Bench is made with 27 ornamental steel straps and two heavy duty cast aluminum ends. This commercial bench has a steel bar which runs between the bases to provide additional strength. Conveniently shipped in three pieces, the Blair 6 Ft Steel Bench is easily assembled with little effort. Holes are included for surface mount.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 69.63 between leggs |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 72.63 in x 20 in x 32 in |
| Overall Width | 72.63 in |
| Overall Height | 32 in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Width | 69.63 in |
| Seat Height | 16.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions