Frog Furnishings Bike Rack
Special Price
$765.00
FREE Shipping
$1,118.95
- You Save: $353.95 ( 31.63% )
Code:
FF-PBBIKE
Weight:
135 lbs
Dimensions:
71.75 in x 42 in x 33.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
This Bike Rack is made with 2 in x 4 in and 2 in x 3 in Resinwood slats. Our bike rack is solid and sleek. It is designed to hold 6-10 bikes and it can hold bikes on both sides. The slats are carefully spaced to maximize capacity and to allow for the most common bike locks on the market. Heavy duty zinc coated hardware standard.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 65.75 in on interior |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 71.75 in x 42 in x 33.5 in |
| Overall Width | 71.75 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 42 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions