Berlin Gardens Comfo-Back XT Bar Settee
$1,580.00
FREE Shipping
$2,305.00
You Save $725
(32%)
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Collection | Comfo Back |
| Commercial | Yes |
| Table Shape | Triangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Umbrella Hole Size | 1.625 in |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 28 in L x 27 in W x 52.25 in H - Table: |
| Overall Width | Chair: 28 in - Table: |
| Overall Height | Chair: 52.25 in - Table: |
| Overall Depth | Chair: 28 in - Table: |
| Arm Height | 38.5 in |
| Seat Width | 19.9 in |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 19.9 in x 18.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (2) Comfo-Back XT Bar Chairs and (1) Tete-a-Tete Table
- Warranted to not crack, fade, splinter, or peel
- Sustainably sourced - 95% recycled content
- Amish made in the USA
- Poly frame features UV protectant and color infused throughout material
- Designed for year-round use
- Practically maintenance free poly frame
- Some assembly required