Berlin Gardens 7 Pc. Comfo-Back Counter Dining Set
$5,960.00
FREE Shipping
$8,690.00
You Save $2,730
(32%)
More Information
| Set SKUs | Set Includes: 6 - PECC2131 1 - GCT0060C |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Comfo Back |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Chair: 28 in x 31 in x 46 in Table: 60 in dia. x 35.5 in |
| Overall Width | Chair: 28 in - Table: 60 in |
| Overall Height | Chair: 42 in - Table: 35.5 in |
| Overall Depth | Chair: 31 in D - Table: 60 in |
| Arm Height | 31 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 22.5 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 20 in W |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set Includes: (6) Comfo-Back Counter Chairs and (1) 48 in Round Counter Table
- Hammered finish available on table top only
- Handcrafted from 95% recycled content poly material
- Contoured seat, and back for exceptional comfort
- Made in the USA
- This set is eligible for free seat cushions and an umbrella!
- Ask us how to get the free stuff!