Tailwind Beach Chair
Details
The Beach Chair offers you a low sitting chair perfect for catching rays. Constructed from recycled poly material this beach chair is weather resistant and can sit right on the beach in the water and not be affected. The Beach Chair uses stainless steel fasteners and will not absorb water, so it will not rot, warp or corrode. Built to last this Beach Chair is ideal for both commercial and residential use.
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30in x 28in x 28in |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 28 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 11 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions