Tailwind Backless Bench - Seats Two or Four
Code:
TW-BB470
Weight:
40 lbs
Dimensions:
47 in L x 19 in W x 17 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Backless Bench conveniently comes in two sizes to fit a variety of needs. Available in 47 in or 70 in this versatile weather resistant bench will make a great addition to any locker room, pool bathroom, patio or deck. The poly lumber offers virtually maintenance free care and requires no sanding, painting or refinishing to keep it looking new year after year. Simply clean with soap and water as needed. The weather proof poly lumber offers superior resistance to all mother nature can dish out. Available in four different colors fastened with marine grade hardware.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 47 in L x 19 in W x 17 in H |
| Overall Width | 19in |
| Overall Height | 17in |
| Overall Depth | 47in |
| Seat Height | 17in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions