Details
The POLYWOOD Traditional Garden 48 In. Backless Bench provides a perfect snuggle spot for two. The seat is gently contoured for a comfortable fit! Use these benches with a rectangular table for a picnic spot or how about in the garden, backyard, or patio add small side tables and you have created a perfect resting spot! Recycled plastic poly lumber furniture is made from polyethylene HDPE recycled plastic which will not crack, split, rot or become infested by bugs. These outdoor benches require no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is practically MAINTENANCE FREE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood and is fade resistant!
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Collection | Traditional Garden |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48 in x 20 in x 17 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 17 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 48 in x 20 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather durable - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Minimal assembly required
- Available in six POLYWOOD HDPE Colors
- Complements any outdoor landscaping
- Assembled with stainless steel hardware
- Ideal for residential or commercial use
- Virtually maintenance free!
- Backed by a 20 yr. limited Manufacturer's Warranty
- Proudly made in the USA