Frog Furnishings Aspen 6 ft Steel Bench
Special Price
$1,461.60
FREE Shipping
$2,141.00
- You Save: $679.40 ( 31.73% )
Code:
FF-PB6-ASP
Weight:
140 lbs
Dimensions:
75.5 in x 26.63 in x 32.75 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Aspen 6' Steel Bench is made with a three piece design that is unique and sturdy. The two ends of this commercial grade bench are fabricated from heavy gauge tube steel. The Aspen 6 ft. Steel Commercial Park Bench is available in green or black and includes holes for surface mount. You will love the classic shape with slat back and rounded seat for added comfort.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 75.5 in |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 75.5 in x 26.63 in x 32.75 in |
| Overall Width | 75.5 in |
| Overall Height | 32.75 in |
| Overall Depth | 26.63 in |
| Arm Height | 22.31 |
| Seat Width | 72 in |
| Seat Depth | 23 in |
| Seat Height | 16 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions