Frog Furnishings Ariel 8 ft Poly Bench
Special Price
$1,137.75
FREE Shipping
$1,667.25
- You Save: $529.50 ( 31.76% )
Code:
PB8-ARIEL
Weight:
250 lbs
Dimensions:
96 in x 25 in x 33.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Frog Furnishings Ariel 8 ft Poly Bench
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 28 in on center, 24.5 in between legs |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 96 in x 25 in x 33.5 in |
| Overall Width | 96 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 25 in base - top 26.86 in |
| Seat Width | 96 in |
| Seat Depth | 13.5 in on slat |
| Seat Height | 18.38 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Commercial-grade poly bench