Frog Furnishings Ariel 6 ft Poly Bench
Special Price
$878.25
FREE Shipping
$1,285.99
- You Save: $407.74 ( 31.71% )
Code:
PB6-ARIEL
Weight:
195 lbs
Dimensions:
72 in x 25 in x 33.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Ariel 6' Ft Bench is constructed from environmentally friendly, maintenance free resinwood. Vandal resistant and built to withstand all weather conditions, the Ariel 6 Ft Bench is the ideal addition to any outdoor environment. This commercial grade bench ships partially assembled for easy assembly upon arrival.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Depth | 25 in |
| Leg Width | 30 in on center - 26.5 in between legs |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 72 in x 25 in x 33.5 in |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 25 in base - top 26.86 in |
| Seat Width | 72 in |
| Seat Depth | 13.5 in on slat |
| Seat Height | 18.38 |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Commercial Grade Poly Bench