Amish Poly Woodland Rocker - Sold in Pairs
Details
Our Woodland Rocker is a favorite design and our customer's favorite for over 15 years. The Woodland Rocking Chairs are still our best-selling rocker. It’s stability, smooth rocking motion, ergonomically comfortable back design, and aesthetic appeal have ensured that this rocking chair will be around for years to come. The Woodland Rocker is one of the most evident proofs of our the fine craftsmanship and quality.
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26 in W x 31 in D x 39 in H |
| Overall Width | 26 in |
| Overall Height | 39 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Weight Capacity | 275 |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (2) Woodland Rockers
- Ships fully assembled
- Handcrafted in the USA