Amish Poly Fanback Glider 4 pc Set
Special Price
$2,095.52
FREE Shipping
$3,188.05
- You Save: $1,092.53 ( 34.27% )
Code:
LLC-SET-114-340-970-76
Weight:
1 lbs
Dimensions:
Fanback Glider 28 in D x 28 in W x 45 in H
Fanback Double Glider 28 in D x 51 in W x 45 in H
Coffee Table (970) 17 in D x 39 in H x 18 in H
Round Side Table (76) 22 in Dia x 20 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Warranty:
20 Yr Res / 5 Yr Comm (PDF)
Details
Amish Poly Fanback Glider 4 pc Set
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Fanback Glider 28 in D x 28 in W x 45 in H Fanback Double Glider 28 in D x 51 in W x 45 in H Coffee Table (970) 17 in D x 39 in H x 18 in H Round Side Table (76) 22 in Dia x 20 in H |
| Overall Width | Gliders: 28 in/51 in - Coffee Table: 39 in - Side Table: 22 in |
| Overall Height | Gliders: 45 in - Cottee Table: 18 in - Side Table: 20 in |
| Overall Depth | Gliders: 28 in - Coffee Table: 17 in - Side Table: 22 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | Chair: 23 in w x 20 in d - 2 Seat Glider: 46 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Smooth gliding motion
- Contoured seat/back
- Easy entry/exit
- Amish made in the USA
- Constructed from recycled poly You pick from any 2 tone color combination
- Heavy-duty construction
- Set includes: FanBack (1) Single & (1) Double Glider, (1) Round End Table and (1) Coffee Table