Amish Poly English Garden 9 pc Dining Set
Details
Amish Poly English Garden 9 pc Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 43in x 96in |
| Features | Sets |
| Collection | English Garden |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Table: 96 in l x 43 in d x 30 in h Arm Chair: 24 in w x 26 in d x 41 in h Side Chair: 19 in w x 26 in d x 41 in h |
| Overall Width | Table: 96 in - Arm Chair: 24 in - Side Chair: 19 in |
| Overall Height | Table: 30 in - Chairs: 41 in |
| Overall Depth | Table: 43 in - Chairs: 26 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Weatherwood-Brown or Weatherwood-Black
- Other colors estimated to ship within 2 weeks
- Heavy-duty construction from recycled poly
- All weather performance - no need to store
- Stainless steel hardware
- Traditional style dining for inside or outside
- Set includes: (6) English Garden Dining Side Chairs, (2) English Garden Dining Arm Chairs and (1) 43x96 in Dining Table