Amish Poly English Garden 72in Dining Set
Special Price
$3,932.75
FREE Shipping
$5,976.11
- You Save: $2,043.36 ( 34.19% )
Details
Amish Poly English Garden 72in Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | English Garden Chairs: 26 in D x 24 in W x 41 in H Table: 72 in L x 43 in W x 30 in H |
| Overall Width | Table: 72 in - Chair: 24 in |
| Overall Height | Table: 30 in - Chair: 41 in |
| Overall Depth | Table: 43 in - Chair: 26 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 19 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Weatherwood-Brown or Weatherwood-Black
- All other colors estimated to ship within 2 weeks
- All-weather poly construction
- Amish Made
- Designed for year-round use
- Made from milk jugs
- Set includes: (2) English Garden Arm Chairs, (4) English Garden Side Chairs and (1) 72 in Dining Table