Amish Poly Deluxe Fanback Adirondack Chair
Special Price
$446.00
FREE Shipping
$602.00
- You Save: $156.00 ( 25.91% )
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Contoured Back, Contoured Seat |
| Collection | Fanback |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 31 in w x 35 in d x 43 in h |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in x 20 in |
| Weight Capacity | 400 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Comfortably designed with a taller seat for easy entry/exit
- Wider seat at 24 inches
- Designed with a contoured seat and back with a not-so-steep recline
- Constructed from recycled poly material
- Made in the USA
- Designed for all weather use
- Includes: (1) Deluxe Fanback Adirondack Chair