Amish Poly Daisy Swivel Counter Set
Details
Amish Poly Daisy Swivel Counter Set
More Information
| Style | Counter Set |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Swivel Chairs: 26 in W x 39 in D x 43 in H - Table: 48 in W x 48 in D x 35.5 in H |
| Overall Width | Table: 48 in - Chair: 26 in |
| Overall Height | Table: 35.5 in - Chair: 43 in |
| Overall Depth | Table: 48 in - Chair: 39 in |
| Seat Height | 23.75 in H |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Set Includes: (1) 48 in Round Counter Table & (4) Daisy Counter Swivel Arm Chairs
- Comes with 1 5/8 in Umbrella Hole & Plug
- Chairs ship FULLY ASSEMBLED
- Constructed with recycled poly lumber
- All-weather performance
- Custom color combinations available
- Handcrafted in the USA