Amish Poly Daisy 9pc Dining Set
Details
Amish Poly Daisy 9pc Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Dimensions | Arm Chair: 26 in W x 20 in D x 37 in H - Side Chair: 19 in W x 20 in D x 37 in H - Table: 84 in L x 44 in D x 29.5 in H |
| Overall Width | Table: 84 in - Arm Chair 26 in - Side Chair: 19 in |
| Overall Height | Table: 29.5 in - Chairs: 37 in |
| Overall Depth | Table: 44 in - Arm Chair 20 in - Side Chair: 20 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Set Includes: (1) 44 in x 84 in Rectangle Dining Table, (2) Daisy Arm Chairs & (6) Daisy Side Chairs
- Comes with 1 5/8 in Umbrella Hole & Plug
- Chairs ship FULLY ASSEMBLED
- Constructed with recycled poly lumber
- All-weather performance
- Custom color combinations available
- Handcrafted in the USA