Amish Poly Daisy 3pc Dining Set
Details
Amish Poly Daisy 3pc Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Chairs: 26 in W x 20 in D x 37 in H - Table: 32 in W x 32 in D x 29.5 in H |
| Overall Width | Table: 32 in - Chairs: 26 in |
| Overall Height | Table: 29.5 in - Chairs: 37 in |
| Overall Depth | Table: 32 in - Chairs: 20 in |
| Seat Height | 17.5 in H |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Set Includes: (1) 32 in Square Dining Table & (2) Daisy Dining Arm Chairs
- Comes with 1 5/8 in Umbrella Hole & Plug
- Chairs ship FULLY ASSEMBLED
- Constructed with recycled poly lumber
- All-weather performance
- Custom color combinations available
- Handcrafted in the USA