Amish Poly Comfy-Back Counter Set
Details
Amish Poly Comfy-Back Counter Set
More Information
| Style | Counter Set |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Chairs: 28 in W x 30 in D x 44 in H - Table: 44 in W x 44 in D x 35.5 in H |
| Overall Width | Chairs: 28 in - Table: 44 in |
| Overall Height | Chairs: 44 in - Table: 35.5 in |
| Overall Depth | Chairs: 30 in - Table: 44 in |
| Seat Height | 23.75 in H |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Set Includes: (1) 44 in Square Counter Table & (4) Comfy-Back Counter Chairs
- Comes with 1 5/8 in Umbrella Hole & Plug
- Chairs ship FULLY ASSEMBLED
- Constructed with recycled poly lumber
- All-weather performance
- Custom color combinations available
- Handcrafted in the USA