Amish Poly Comfy-Back Counter Height Settee Set
Details
Amish Poly Comfy-Back Counter Height Settee Set
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Triangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Chairs: 28 in W x 30 in D x 44 in H - Table: 18 in W x 20 in D |
| Overall Width | Chairs: 28 in - Table: 18 in |
| Overall Height | Chairs: 44 in |
| Overall Depth | Chairs: 30 in - Table: 20 in |
| Seat Height | 23.75 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Set Includes: (2) Comfy-Back Counter Chairs & (1) Insert Table
- Individual products ship FULLY ASSEMBLED
- Constructed with recycled poly lumber
- All-weather performance
- Custom color combinations available
- Handcrafted in the USA