Amish Poly Daisy Bar Side Chair - Sold in Pairs
Details
Amish Poly Bar Height Daisy Side Chair
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 19 in W x 25 in D x 49 in H |
| Overall Width | 19 in |
| Overall Height | 49 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (2) Daisy Bar Side Chairs
- Ships fully assembled
- Handcrafted in the USA