Amish Poly Fan-Back Swivel 9 pc Dining Set
Special Price
$4,964.00
FREE Shipping
$8,500.00
- You Save: $3,536.00 ( 41.60% )
Code:
LLC-SET-(6)321D-(2)328D-(1)896D
Weight:
322 lbs
Dimensions:
Fan-Back Dining Chair (321D) - 26 in D x 26 in W x 43 in H
Fan-Back Swivel Dining Chair (328D) - 26 in D x 26 in W x 43 in H
96 in Dining Table (896D) ï¾– 96 in L x 43 in W x 30 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Warranty:
20 Yr Res / 5 Yr Comm (PDF)
Details
Amish Poly 96in Bistro Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Dimensions | Fan-Back Dining Chair (321D) - 26 in D x 26 in W x 43 in H Fan-Back Swivel Dining Chair (328D) - 26 in D x 26 in W x 43 in H 96 in Dining Table (896D) ï¾– 96 in L x 43 in W x 30 in H |
| Overall Width | Table: 43 in - Chair: 26 in |
| Overall Height | Table: 30 in - Chair 43 in |
| Overall Depth | Table: 96 in - Chair: 26 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 21 in w x 19 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Dining chairs feature contoured seat and back
- Heavy-duty construction Handcrafted by Amish Craftsman
- Custom two color combinations
- All-weather poly construction
- Little-to-No maintenance
- Designed for year-round use, no need to store
- Made from milk jugs
- Set includes: (2) Fan-Back Swivel Dining Chairs, (6) Fan-Back Dining Chairs & (1) 96 in Dining Table