Amish Poly 72in Balcony Bar Set
Special Price
$4,604.30
FREE Shipping
$7,009.61
- You Save: $2,405.31 ( 34.31% )
Details
Amish Poly 72in Balcony 7 pc Bar Set
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Collection | Fanback |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Balcony Chair (321B) 28 in D x 26 in W x 51 in H Seat Size: 19 in D x 21 in W x 27 in H 72 in Bar Height Table (872B) 72 in L x 43 in W x 39 in H |
| Overall Width | Table: 43 in - Chair: 26 in |
| Overall Height | Table: 39 in - Chair: 51 in |
| Overall Depth | Table: 72 in - Chair: 28 in |
| Seat Height | 27 in |
| Seat Size | 21 in w x 19 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made with recycled Poly Furniture
- Contoured seat and back for maximum comfort
- Heavy-duty framing pieces
- Recycled poly- all-weather wood
- Designed for year-round use
- Litlle-to-No maintenance
- Set includes: (6) Fan-Back Bar Chairs & (1) 72 in Bar Table