Amish 4 ft Curve-Back Poly Garden Bench
Details
Amish 4 ft Curve-Back Poly Garden Bench will beautifully complement your patio, porch or garden. Designed and constructed by PA Amish craftsman, this outdoor poly bench is made from recycled poly material that promises to not rot, corrode or need yearly refinishing. Easily cleans with soap and water as needed, this outdoor poly bench can be left out year round. Solid construction utilizing stainless steel fasteners, this poly bench is backed by a manufacturer's 20 year warranty.
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 30 in deep x 51 in wide x 40 in high |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 18 in d x 44 in w |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contoured seat and angled back to maximize comfort
- Rolled seat edge
- Made from recycled poly material
- Stainless steel fasteners
- Classic styling for a timeless look
- Amish Made
- Backed by 20 year manufacturer's warranty