All-Weather Presidential Rocker
Special Price
$329.99
FREE Shipping
$445.49
- You Save: $115.50 ( 25.93% )
Code:
PW-AWR147
Weight:
37 lbs
Dimensions:
26.5 in W x 33 in D x 47 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The All-Weather Presidential Rocker offers an amazingly comfortably seat to rock your day away! Virtually maintenance free and totally weather resistant, the All-Weather Presidential Rocker will keep you rocking in comfort and style for a lifetime. The all weather weave is in a rich tigerwood color. As seen in LL Bean - only at a better price.
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 26.5 in W x 33 in D x 47 in H |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Size | 20 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- All weather resistant
- Rich, tigerwood colored all weather weave
- Handcrafted in the USA
- Minimal assembly required
- Supports back and posture
- Ideal for Commercial or Residential applications
- Virtually maintenance free
- Assembled with stainless steel hardware
- Constructed from 100% recycled plastic polywood lumber