All-Weather Adirondack Chair
Special Price
$269.99
FREE Shipping
$364.49
- You Save: $94.50 ( 25.93% )
Code:
PW-AWA5030
Weight:
40 lbs
Dimensions:
34 in H x 29 in W x 35 in D
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The All Weather Adirondack Chair offers virtually maintenance free care and is built to withstand any weather condition! More resilient than wood this weather resistant classic style adirondack chair will offer you a lifetime of comfort. As seen in L.L. Bean now enjoy more colors at a lower price! So what are you waiting for?
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 34 in H x 29 in W x 35 in D |
| Overall Width | 29 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Seat Height | 14 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Customer Favorite
- Classic adirondack style back design
- Contoured seat for added comfort
- All weather resistant
- Available in 13 colors
- Handcrafted in the USA
- Minimal assembly required
- Ideal for Commercial or Residential applications
- Virtually maintenance free
- Assembled with stainless steel hardware
- Constructed from 100% recycled polywood lumber