POLYWOOD Euro Bar Arm Chair
Code:
PW-A202
Weight:
25 lbs
Dimensions:
22.25 in L x 22.5 in W x 46 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Euro Bar Arm Chair is the epitomy of performance driven furnishings. The all weather resistant aluminum frame paired with the POLYWOOD slats make it the ideal all-weather furniture. You will never have to sand, paint or refinish your poly furniture looking new as the day you bought it. POLYWOOD Euro Bar Arm Chair is placed at just the right height to see over your railing or balcony. These POLYWOOD Euro Bar Arm Chairs are shipped completely assembled for added convenience.
More Information
| Furniture Height | Bar |
|---|---|
| Features | Arm Chair |
| Collection | Euro |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.25 in L x 22.5 in W x 46 in H |
| Overall Width | 22.25 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 19.25 in W x 17.25 in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Aluminum frame available in four finishes - white, silver, bronze or black
- Customer Favorite in Black Frame with Sand Slats or Bronze Frame with White Slats
- Bar Height - Completely assembled
- Eco-friendly - recycled and completely recyclable
- Suitable for all weather environments
- Ideal for residential and commercial applications
- Made in the USA
- Stainless steel fasteners
- Backed by Manufacturer's Warranty
- 13 POLYWOOD Slat Colors available
- NO assembly required