POLYWOOD Euro Bar Side Chair
Code:
PW-A102
Weight:
20 lbs
Dimensions:
18.75 in x 22 in x 46 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Euro Bar Side Chair offers a sleek, modern, appearance without sacrificing on comfort. This bar chair is framed in powder-coated aluminum available in five finishes which is topped with your choice of 14 different poly slat colors.
More Information
| Furniture Height | Bar |
|---|---|
| Features | Armless |
| Collection | Euro |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 18.75 in x 22 in x 46 in |
| Overall Width | 18.75 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 17 in x 16.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Black Frame/Sand, Bronze Frame/White
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Available in 13 POLYWOOD HDPE color choices
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- 90% recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Ships fully assembled
- Made in the USA
- Also available with Plastique Slats