Frog Furnishings A Frame 6 ft Picnic Table
Special Price
$1,146.60
FREE Shipping
$2,015.00
- You Save: $868.40 ( 43.10% )
Code:
FF-PBAPIC6
Weight:
260 lbs
Dimensions:
72 in x 60.5 in x 30 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The A Frame Picnic Table is made with various sized Resinwood slats, this table will blend into any traditional environment. The top and seats are made with 2 in x 10 in Resinwood slats. The table frame is made from 2 in x 6 in and 2 in x 4 in Resinwood slats. Frame available in black only. Heavy duty, zinc coated hardware standard. Stainless available.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 72 in x 60.5 in x 30 in |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 60.5 in - table top: 27.75 in |
| Seat Width | 72 in |
| Seat Depth | 9.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Table Top measures 72 in l x 27.75 in