Frog Furnishins A Frame 6 ft Picnic Table - ADA Compliant
Special Price
$1,368.45
FREE Shipping
$2,405.00
- You Save: $1,036.55 ( 43.10% )
Code:
FF-PBAPIC6-ADA
Weight:
280 lbs
Dimensions:
90 in x 60.5 in x 30 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Made with various sized Resinwood slats, this table will blend into any traditional environment. The top and seats are made with 2 in x 10 in Resinwood slats. The table frame is made from 2 in x 6 in and 2 in x 4 in Resinwood slats. Frame available in black only. Heavy duty, zinc coated hardware standard. Stainless available.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 90 in x 60.5 in x 30 in |
| Overall Width | 90 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 60.5 in - Table depth: 27.75 in |
| Seat Width | 72 in |
| Seat Depth | 9.25 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Size | 72 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions