Finch Amish Poly Avonlea Garden Chair
Details
The Finch Amish Poly Avonlea Garden Chair is a handcrafted outdoor chair made from high-quality poly lumber, which is a durable and eco-friendly material. Designed with comfort and style in mind, this chair features a classic, rustic design with a contoured seat for maximum relaxation. The poly lumber construction ensures that the chair is weather-resistant, maintenance-free, and can withstand the elements, making it perfect for garden, patio, or porch use.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Avonlea Garden |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 25.5 in W x 25.5 in D x 38.75 in H |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 38.75 in |
| Overall Depth | 25.5 in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Width | 18.5 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 25 in |
| Seat Size | 18.5 in W x 18 in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All face edges are smoothly profiled for comfort
- Stainless steel fasteners
- Weather resistant
- Mortis and Tenon joinery
- Minimal face screws
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Completely recyclable
- 20 colors available
- Made in USA
Dimensions