POLYWOOD® Coastal Dining Chair
Code:
PW-9010
Weight:
27 lbs
Dimensions:
24.5 in x 25 in x 36 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Coastal Dining Chair exemplifies carefree comfort and convenience and is certainly a very stylish outdoor chair! The modern sling design and high back of the POLYWOOD Coastal Dining Chair gives a modern yet, practical feel to your outdoor entertainment area. The frame is available in seven POLYWOOD HDPE recycled plastic earth tone colors that will not absorb water. The durable sling fabric is available in white and is resistant to tears, fading, mildew and most weather conditions. The POLYWOOD Coastal Dining Chair will make you want to dine outside every chance you get!
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24.5 in x 25 in x 36 in |
| Overall Width | 24.5 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 19 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Black, Sand, White & Slate Grey
- Minimal assembly required
- Made in the USA
- Available in 7 attractive HDPE recycled plastic colors
- Eco-friendly production made with 90% recycled material
- Durable white sling material resist to mildew, tears and fading
- 20 Year Limited Residential Warranty
- Marine grade stainless steel hardware fasteners
- POLYWOOD will not splinter, crack, peel or rot
- Resistant to insects, fungi, salt spray
- Requires no painting, staining, waterproofing or similiar maintenance