POLYWOOD® Coastal Folding Chair
Code:
PW-9000
Weight:
22 lbs
Dimensions:
24.75 in x 26.5 in x 37.25 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Coastal Folding Chair exemplifies carefree comfort and convenience and is certainly a very stylish outdoor chair! The modern sling design and high back of the POLYWOOD Coastal Folding Chair gives a modern yet, practical feel to your outdoor entertainment area. The frame is available in seven POLYWOOD HDPE recycled plastic earth tone colors that will not absorb water. The durable sling fabric is available in white and is resistant to tears, fading, mildew and most weather conditions. The POLYWOOD Coastal Folding Chair quickly folds for storage or easy transport!
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24.75 in x 26.5 in x 37.25 in |
| Overall Width | 24.75 in |
| Overall Height | 37.25 in |
| Overall Depth | 26.5 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 19 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs ship completely assembled
- Made in the USA
- Available in 7 attractive HDPE recycled plastic colors
- Eco-friendly production made with recycled material
- Durable white sling material resist to mildew, tears and fading
- 20 Year Limited Residential Warranty
- Marine grade stainless steel hardware fasteners
- POLYWOOD will not splinter, crack, peel or rot
- Resistant to insects, fungi, salt spray
- Requires no painting, staining, waterproofing or similiar maintenance