POLYWOOD® La Casa Nautical Dining Set
Special Price
$2,073.00
FREE Shipping
$3,363.00
- You Save: $1,290.00 ( 38.36% )
Details
The POLYWOOD La Casa Nautical Dining Set brings the comfort of your dining room to the great outdoors. This outdoor, all weather dining set features six La Casa Cafe Side Chairs surround a Nautical 37 x 72 in dining table. Each piece is made from recycled plastic furniture which is weather resistant and will not rot, warp or corrode. This weather resistant, outdoor, recycled plastic dining set will not rot, warp or corrode and will never need to be sanded, painted or refinished!
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair: 17 in - Table: 37 in |
| Overall Height | Chair 34 in - Table: 29.5 in |
| Overall Depth | Chair: 21 in - Table: 72 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 in x 16.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments